Kraksy a bezpieczeństwo kierowcy

kraksa samochodowa

Sprawa, przed którą drży każdy szofer przed ruszeniem w podróż to niebezpieczeństwo nastąpienia kraksy samochodowej. Jak mówi rozpowszechnione powiedzenie ludowe „wypadki chadzają po ludziach”, przeto niebezpieczeństwo to jest nieodłącznie wliczone w przemieszczanie się każdym bolidem. Przyprawia ono jednak kierowców o palpitacje serca gdyż okoliczności, w jakich zajść może podobna sytuacja istnieje dużo, a odzwierciedlają się one potem przykładowo na wysokości stawki za ubezpieczenie komunikacyjne. Jazda bezwypadkowa nagradzana jest wieloma ulgami, które każdy właściciel samochodu wolał by niemniej mieć.

Jak wspomniałem pełno jest okoliczności, w jakich może dojść do kraksy na ulicy i nie za każdym razem może być to wina człowieka kierującego danym pojazdem (http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/tychy/a/tychy-patrz-w-lusterka-motocykle-sa-wszedzie,9981575/). Ktoś ostrożny oraz kierujący bezpiecznie może równie dobrze zostać współuczestnikiem takiego epizodu. W takim przypadku da się wyłącznie ograniczać skutki kraksy, a najznakomitszym ratunkiem na to jest dysponowanie dobrymi hamulcami. Skuteczność hamulców nie jednej osobie zachowała już życie. Nie bez powodu w trakcie analizowania technicznego auta niezmiennie sprawdza się czas odpowiedzi hamulców. Wyświechtane zaciski bądź klocki hamulcowe mogą być pretekstem zguby, myślę więc że opłaca się każdorazowo gdy jeździmy z samochodem do warsztatu poprosić przy sposobności mechanika aby przetestował także stan zacisków i klocków hamulcowych w samochodzie.

Zaciski oraz klocki hamulcowe zaliczane są do tych elementów układu hamulcowego, jakie zużywają się podczas jazdy. Ustawiczne stopowanie przyczynia się do tego, iż nieustannie oraz regularnie zaciski oraz klocki hamulcowe poddają wyczerpaniu więc trzeba je regularnie wymieniać na nowe. Zamiana zacisków oraz klocków na kolejne nie stanowi wielkiego kosztu, tylko często da się o tym nie pamiętać, choć jest to operacja, od której w niespodziewanych sytuacjach zależeć może uratowanie życia kierowcy i pasażerów auta.

Niezbicie efektywne klocki i zaciski hamulcowe to nie wyłączne elementy, które wpływają na długość drogi hamowania. Analogicznie istotny jest stan opon w pojeździe, natomiast zdecydowanie prościej jest stwierdzić, że opony są w niekorzystnym stanie, a jednocześnie dwukrotnie w roku i tak zamieniamy je (w zimie i latem). Tymczasem klocki i zaciski nie są widoczne z wierzchu i wymagamy asysty mechanika by mieć pewność, że ich stan nie pogorszy naszego bezpieczeństwa w trakcie ostrego hamowania.


Autor: janusz

Lokalizacja: Tychy, woj. śląskie