Wygodny transport dzięki palecie transportowej

palety transportowe

Transportując rozmaite ładunki bardzo często spotykamy się z towarami, które przeznaczone są na rynek konsumencki, a które występują w drobnych jednostkowych opakowaniach pakowanych w kartony po kilkadziesiąt sztuk. Statystycznie najliczniejszą kategorią tego wariantu towarów są produkty z dziedziny spożywczej, kosmetyki czy temuż podobne. Dla usprawnienia transportu tych produktów są one pakowane na palety spedycyjne przez co załadowanie lub rozładowanie ich jest o wiele szybsze i prostsze. Wystarczy wózek widłowy, który wręcz błyskawicznie i z niedużym wydatkiem sił załaduje i rozładuje na magazynie pojazd służący do przewozu takiego frachtu. Wymiary wykorzystywanych w większości krajów palet transportowych są znormalizowane dzięki czemu od razu wiadomo (co można prosto obliczyć) jak duży ładunek można przetransportować podczas pojedynczego kursu.

Paleta euro

W Polsce najpopularniejszym wymiarem palet transportowych z jakim można się spotkać jest wymiar palet euro (oznaczane w skrócie jako EPAL). Paleta euro ma znormalizowane rozmiary wynoszące 800 na 1200 milimetrów. Dla łatwiejszej identyfikacji palety euro posiadają wypalony symbol oznaczający standard palety (przeważnie jest to symbol EPAL). Wykorzystywane są nie tylko pełnowymiarowe palety euro ale dostępne są także ich mniejsze odmiany jak np. połowa palety euro, która ma wymiar 800 na 600 milimetrów.

Palety fitosanitarne

Obrót paletami w Unii Europejskiej jest dość rygorystyczny. Do eksploatacji w UE mogą zostać dopuszczone wyłącznie takie palety euro, które dysponują odpowiednimi dokumentami oraz sporządzone były z uwzględnieniem dopuszczalnych procesów produkcji. Przykładowo do spedycji artykułów konsumpcyjnych wszystkie palety euro muszą dysponować atestem IPPC-ISPM15 (są to tzw. palety fitosanitarne). Atest ten określa między innymi to iż paleta taka została poddana w trakcie produkcji procesom oczyszczającym z wszelkich mikroorganizmów jakie mogły występować w drewnie z jakiego zostały wytworzone. Proces ten polega na suszeniu przez określony czas drzewa w wysokiej temperaturze.

Recykling palet

Warto jeszcze napomknąć iż palety euro mogą być bezproblemowo stosowane wielokrotnie, co nie pozostaje bez wpływu na przyrodę (mniejsze zużycie zasobów drzewa). Całkowicie zużyte palety z drewna muszą zostać zutylizowane z zachowaniem dopuszczalnych reguł, to jest dostarczone do firmy recyklingowej, która je przetworzy. Przekazując palety do recyklingu powinno się otrzymać certyfikaty, które dokumentują przekazanie odpadu albo stwierdzające odzysk i recykling.


Autor: janusz

Lokalizacja: Tychy, woj. śląskie